W artykule tym omówiono parametry, które należy ustawić do przygotowania pierwszego uruchomienia:
1. Ustaw potencjometr jako źródło zadające prędkość silnika (parametr A001)
2. Ustaw przycisk panelu RUN jako źródło zadawania rozkazu ruchu (parametr A002)
3. Ustaw maksymalną częstotliwość wyjściową falownika (parametr A003)
4. Ustaw poziom zadziałania zabezpieczenia termicznego silnika (parametr B012)
5. Ustaw parametr AVR Automatyczna regulacja napięcia (parametr A082)
6. Ustaw liczbę biegunów silnika (parametr H004)

Poniższe instrukcje omawiają kolejne czynności, jakie należy wykonać aby przygotować falownik do pracy. Każdy kolejny krok wykorzystuje ustawienie falownika, w którym się znalazł po wykonaniu poprzedniego. Dlatego wykonuj czynności zgodnie z kolejnością w instrukcji. Jeżeli pominiesz, lub ustawisz omawiany parametr inaczej niż zaleca instrukcja, wprowadzone ustawienia mogą być niewłaściwe i nie uda Ci się uruchomić urządzenia.

Przygotowanie do edytowania parametrów ten etap rozpoczyna się od włączenia zasilania falownika. Następnie przedstawiono wprowadzanie nastaw funkcji z grupy "A". Sposób poruszania się pomiędzy grupami funkcji przedstawia schemat: "Mapa nawigacyjna menu panelu sterowania".


Wybór potencjometru jako źródła zadawania prędkości Ustawianie zadanej prędkości silnika może być realizowane kilkoma sposobami np.: potencjometrem, wejściem analogowym, przyciskami "góra" "dół", siecią. Przy pierwszym uruchomieniu wygodnie jest wykorzystać do tego celu potencjometr. Jeżeli kontrolka nad potencjometrem jest włączona to potencjometr jest aktywny i możesz pominąć ten krok. Pamiętaj, że nastawy fabryczne zależą od wersji falownika przeznaczonej dla danego regionu Świata.

Jeśli potencjometr nie jest aktywny, (dioda nad nim jest wyłączona) wykonaj czynności

Zadawanie rozkazu ruchu z panelu - wywołanie rozkazu ruchu powoduje rozpędzenie silnika do zadanej częstotliwości. Rozkaz ruchu może zostać zadany w różny sposób (zaciski listwy sterującej, przycisk RUN na panelu sterowania, sieć). Jeżeli świeci się dioda nad przyciskiem RUN tzn., że przycisk RUN jest aktywny i możesz ominąć ten krok. Pamiętaj, że nastawy fabryczne zależą od wersji falownika przeznaczonej dla danego regionu Świata


Poniższe czynności są kontynuacją wcześniej wprowadzanych zmian i odnoszą się do stanu w jakim znajduje się falownik po wykonaniu poprzedniego kroku


NOTATKA: Zapalona dioda nad przyciskiem RUN nie oznacza, że został zadany rozkaz ruchu, tylko że przycisk RUN jest aktywny do zadawania rozkazu ruchu. NIE PRZYCISKAJ teraz przycisku RUN, dopóki nie dokończysz wprowadzania nastaw.

Ustawianie częstotliwości bazowej silnika - Silnik jest wykonany i przystosowany do pracy przy określonej częstotliwości zasilania. Większość dostępnych silników jest zaprojektowana na częstotliwość 50/60Hz. Przed przystąpieniem do ustawiania tego parametru, sprawdź na tabliczce znamionowej silnika jaka jest jego znamionowa częstotliwość zasilania. Następnie wykonaj przedstawione poniżej czynności. Nie ustawiaj częstotliwości większej niż 50/60Hz, chyba że producent silnika na to zezwala


UWAGA: Jeżeli nastawiasz częstotliwość wyższą niż wynosi nastawa fabryczna 50/ 60Hz, sprawdź dane znamionowe silnika i upewnij się że silnik i maszyna napędzana jest do tego przystosowana. Praca urządzenia z częstotliwością wyższą niż znamionowa może uszkodzić silnik i maszynę.

Ustaw napięcie AVR - Falownik posiada funkcję automatycznej regulacji napięcia Automatic Voltage Regulation (AVR). Dopasowuje ona napięcie wyjściowe falownika do wartości znamionowej silnika. Funkcja AVR wygładza wszystkie wahania napięcia zasilającego falownik, lecz nie podnosi napięcia wyjściowego ponad wartość napięcia zasilania. Ustaw właściwie wartość funkcji AVR (A082), bowiem dopasowuje ona falownik do silnika jaki zasilasz.
• Klasa 200V: 200 / 215 / 220 / 230 / 240 VAC
• Klasa 400V: 380 / 400 / 415 / 440 / 460 / 480 VAC

WSKAZÓWKA: Jeżeli musisz przewinąć listę wartości funkcji przyciśnij i przytrzymaj przycisk [Góra] lub [Dół] aby wywołać auto-przewijanie

Aby ustawić napięcie znamionowe zasilanego silnika, wykonaj czynności opisane poniżej.


Ustaw prąd znamionowy silnika - Falownik posiada zabezpieczenie termiczne (przeciążeniowe) silnika, które chroni silnik i falownik przed przegrzaniem wynikającym ze zbyt dużego obciążenia. Falownik wykorzystuje ustawioną wartość prądu znamionowego silnika do właściwego działania zabezpieczenia. Poprawne działanie zabezpieczenia zależy zatem od poprawnie wprowadzonego prądu znamionowego silnika. Parametr zabezpieczenia termicznego B012 jest ustawiany w procentach wartości znamionowej prądu silnika (zakres od 20% do 120%).

Odczytaj prąd znamionowy silnika z tabliczki znamionowej i wprowadź nastawy tej funkcji wykonując następujące czynności


Ustaw liczbę biegunów silnika - Aby zapewnić właściwą współpracę falownika z silnikiem, należy wprowadzić jak najwięcej danych znamionowych silnika do falownika. Po ustawieniu znamionowego napięcia zasilania silnika, znamionowego prądu silnika należy zdefiniować w falowniku liczbę biegunów sterowanego silnika. Nastawa fabryczna w falowniku to 4 bieguny (H004)

Wykonaj poniższe czynności aby wprowadzić do falownika liczbę biegunów silnika (tabela pokazuje zmiany od stanu po wykonania poprzedniego kroku)


WSKAZÓWKA: Jeśli zgubiłeś się przy wykonywaniu powyższych kroków, po pierwsze 'sprawdź status diody PRG. Następnie zapoznaj się z "Mapa nawigacyjna menu panelu sterowania" na stronie 2-29 by dowiedzieć się jaki jest obecny tryb pracy wyświetlacza i panelu sterowania. Dopóki nie zatwierdzałeś zmian przyciskiem STR, w falowniku nie zostały wprowadzone żadne nastawy. Zauważ, że po wyłączeniu zasilania falownika i ponownym włączeniu, wyświetlacz automatycznie przełącza się w tryb monitorowania i wyświetla częstotliwość wyjściową (parametr D001).

WebSystem  tel. 048 383.01.44   | falowniki Hitachi | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info