Wybór jednostki programującej falownika L200

Falowniki Hitachi wykorzystują najnowocześniejsze osiągnięcia i technologie w zakresie napędów sterowanych. Wynikiem tego są to produkty wysokiej klasy, dające duże korzyści z ich stosowania (m.in. oszczędność energii). Współczesne maszyny i urządzenia wykorzystujące napędy falownikowe stawiają przed nimi wysokie wymagania. Falowniki L200 dzięki dużej funkcjonalności (różnorodność dostępnych funkcji, szeroka gama konfigurowanych parametrów) stanowią kompleksowy element automatyki tych maszyn. To jednak powoduje, że są postrzegane jako urządzenia skomplikowane w obsłudze. Ten rozdział instrukcji ma na celu zapoznanie Cię z falownikiem i pokazanie, że obsługa jego jest prosta, czytelna i logiczna.

Uruchomienie napędu sterowanego falownikiem wcale nie wymaga wprowadzania wielu nastaw i nie jest skomplikowane. Zgodnie z tym, dla prawidłowej pracy większości aplikacji wystarczy ustawienie tylko kilku parametrów. Ten rozdział wytłumaczy znaczenie wszystkich funkcji i parametrów programowanych w falowniku i wskaże te, których ustawienie jest niezbędne dla określonych aplikacji.

Jeżeli tworzysz nową aplikację z falownikiem określ, jakie są jej wymagania dla optymalnej pracy całego układu, a nastepnie znajdź parametry i funkcje w L200, które je spełnią. Dokładne dostrojenie falownika do układu możesz wykonać zmieniając kolejno poszczególne nastawy i sprawdzać ich wpływ na cały układ.

Programowanie falownika

Panel sterowania, w który standardowo wyposażony jest falownik jest najprostszym i najwygodniejszym narzędziem programowania. Wszystkie parametry i funkcje falownika są dostępne i ustawiane za pomocą tego panelu. Inne narzędzia programowania dostępne do L200 wykorzystują układ funkcji i parametrów zastosowany w panelu standardowym, co znacznie ułatwia posługiwanie się nimi. W tabeli poniżej zestawiono opcjonalne panele wraz z przewodami.

 

Urządzenie Kod Realizowane funkcje Miejsce przechowania ustawień Przewody (wybierz jeden)
Kod Długość
Zdejmowany panel sterowania falownika OPE-SRmini Monitorowanie i programowanie pamięć EEPROM w falowniku ICS-1 1 metr
ICS-3 3 metry
Panel cyfrowy/ Jednostka kopiująca SRW-0EX Monitorowanie i programowanie pamięć EEPROM w panelu ICS-1 1 metr
ICS-3 3 metry

 

NOTATKA: Kiedy do falownika podłączony jest zewnętrzny panel taki jak np. OPE-SRmini lub SRW-0EX, to standardowy panel, w który wyposażony jest falownik jest automatycznie zablokowany (poza przyciskiem STOP).

 

Zmiany nastaw falownika w Trybie Biegu

 


Falownik będąc w Trybie Biegu (sterowania silnikiem) pozwala na programowanie i wprowadzanie nastaw pewnych funkcji i parametrów. Jest to bardzo przydatne w maszynach, w których trzeba zmienić nastawy a nie mogą zostać zatrzymane.
W tabelach parametrów zamieszczonych w rozdziale, znajduje się kolumna "Zmiana w Trybie Biegu". Zaznaczono w niej czy dany parametr może być edytowany i zmieniany, kiedy falownik jest w Trybie Biegu. Jeżeli został ustawiony parametr (B031) - Blokada nastaw, to zgodnie z wybraną jego na-stawą w _ Trybie Biegu nie będzie możliwe dokonywanie zmian w ustawieniach falownika. Szczegóły blokowania nastaw przez ten parametr patrz rozdział "Blokada nastaw" na stronie 3-37.



Algorytmy sterowania silnikiem


 


Falowniki L200 mają zaimplementowane dwa algorytmy modulowania sygnału PWM sterującego silnikiem. Szczegóły dotyczące nastaw algorytmu zostały opisane w rozdziale "Algorytmy sterowania momentem" na stronie 3-18).

 


WebSystem  tel. 048 383.01.44   | falowniki Hitachi | wortal z falownikami -> www.falowniki.pl | forum-> www.falowniki.info